بازی وبلاگی: بررسی اهداف جنبش سبز و جایگاه طیف های غیر اصلاح طلب

به دنبال شکل گیری بحث هایی در وبلاگستان و شبکه های اجتماعی مبنی بر اهداف و دورنمای جنبش سبز و طیف هایی از جامعه که اصلاح طلب نبوده (مثلا سکولارها) ولی احساس میکنند که خواسته هایشان در قالب اهداف  جنبش برآورده می شود، این نیاز احساس میشود که با فراخوان برای شفاف سازی از سوی قشر اصلاح طلب که  خود را بدنه اصلی جنبش میدانند و توافق های دقیق بر سر اهداف آن، سردرگمی موجود مرتفع گردد.

از این روی در این راستا طرح چند پرسش اساسی و جواب دادن به آنها الزامی است. دقت کنیم که از پاسخ های کلی و گمراه کننده باید پرهیز کنیم. مثلا نمیشود گفت که هر کسی یک هدفی در جنبش سبز دارد و همه تلاش میکنند! اینگونه دیگر چرا یک اسم واحد دارد؟ چرا هویت و رسمیت دارد؟ وقتی یک اسم و رسمیت برای آن قائل میشویم باید دقیقا خصوصیاتش را بتوانیم ارائه دهیم.

1-      جنبش سبز دقیقا چه خواسته هایی دارد و این خواسته ها را چه کسی مشخص میکند؟ یعنی چگونه می شود با قطعیت گفت که خواسته های جنبش چیست؟ آنچه که مسلم است بسیاری از افرادی که در خیابانها آمدند و هزینه دادند فقط به دنبال رئیس جمهور شدن آقای موسوی نیستند. و به این جمله از ایشان : «جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر، نه یک کلمه بیشتر» معتقد نیستند. مثلا ندا آقا سلطان اصلا رای نداده بود. شلوغی در خیابان فرصتی شد برای مردمی که از ظلم به تنگ آمده بودند. البته بعضی ها هم فقط به دنبال این تغییر جناحی در حکومت بودند و هستند. صحبت اینجاست که همه این افراد تحت نام جنبش سبز هزینه دادهاند. حال این جنبش سبز اهداف کدامیک از این دو دسته را پوشش میدهد؟ اگر این جنبش پیروز شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ پیروزی جنبش در چیست؟ در تغییر دولت یا تغییر حکومت؟  روشن است که اگر هدف تغییر دولت باشد آنگاه هزینه دادن از سوی فردی که معتقد است آزادی در ایران تحت سیستم ولایت فقیه حاصل نمیشود هیچ توجیهی ندارد.

2-      سران و رهبران جنبش چه کسانی هستند؟ پاسخ به این پرسش، پیش نیاز پاسخ به پرسش قبلی است. در واقع وقتی افرادی به عنوان سران جنبش سبز به رسمیت شناخته شوند، باید اهداف را از زبان آنها شنید. آیا میتوان گفت که موسوی وکروبی فقط بهانه اند؟ پس چه کسی به ما بگوید در نهایت هدف چیست؟ اگر قرار است هرکسی برای خودش چیزی بگوید که دیگر یک جنبش واحد معنی نمیدهد. چگونه است که موسوی و کروبی فریاد میزنند ولایت را بی چون و چرا میپذیرند ولی افرادی آنها را حرفهای ظاهری مینامند؟! آیا این سو استفاده از بخشیدن امید واهی به دیگران در جهت استفاده از آنها نیست؟ خوب اگر موسوی و کروبی رهبر این جنبش هستند و جنبش اهدافی تحت سیستم ولایت دارد، دیگر چرا باید دیگران که چنین نمیخواهند هزینه دهند؟ این بی انصافی است که به دروغ به آنها امید داده شود.

3-      آیاکسی  میتواند عضوی از جنبش سبز باشد در حالی که خواسته ها و مطلوبات جنبش با خواسته ها و مطلوبات وی کاملا در تضاد باشد؟ این پرسش بسیار حیاتی است. از این روی که این نگرانی وجود دارد که کسی به تصور غلط تحت عنوان حمایت از جنبش سبز راهکارها و خط مشی های آن را دنبال کند ولی در نهایت اگر دست آوردی حاصل گردد برای جنبش سبز است و در جهت برآورده شدن اهداف جنبش مورد استفاده قرار میگیرد و نه اهداف فرد یا گروه مستقل. از این روی آن فرد اگر خواسته هایش در قالب اهداف جنبش سبز بر آورده نمیشود، عاقلانه نیست که تحت نام جنبش هزینه دهد.

4-      آیا میتوان عضوی از جنبش سبز بود بدون آنکه از سران آن پیروی کرد؟ این پرسش در جهت سامان بخشیدن به این موضوع است که در حال حاضرهر فردی (گروهی) برای خودش یک شیوه مبارزه تعریف میکند که در قالب اهدافی که خودش دارد عمل میکند. این عملکرد در هر حال هزینه هایی به همراه دارد که هر دستاوردی داشته باشد به نام جنبش سبز خواهد بود و هزینه ها هم صرف سربلندی جنبش سبز شده است. در این صورت اگر به سود جنبش سبز تمام شود پس تلاش انجام شده در اهداف اصلی جنبش ادغام شده است و خواسته فرد مستقل هم ممکن است به چنین سرنوشتی دچار شود. و اگر عمل خودسرانه آن فرد یا گروه به ضرر جنبش باشد که هم خود ضرر کرده است و هم دیگران. بنابراین لازم است که پیروی از سران و نفی خود سری در هر جنبشی وجود داشته باشد. حال اگر سران نالایق و ناکارآمد هستند حرف دیگری است که باید عوض شوند.

5-      معنی تکثرگرایی چیست؟ آیا فقط به این معنی است که همه کمک کنند و هزینه دهند؟ و یا به این معنی است که اهداف همه برآورده میشود و از این روی مشارکت میکنند. این موضوع را باید سران جنبش دقیق مشخص کنند. یعنی چه که از هر قشر و اندیشه ای در جنبش سبز مشارکت دارد؟ آیا خواسته های همه آنها با خواسته های جنبش سبز مشترک است یا از آنها یک بیگاری سیاسی ندانسته کشیده میشود؟

در نهایت، تصور من چنین است که در حال حاضر موسوی و کروبی رهبران جنبش هستند، هدف جنبش تغییر جناح قدرت تحت نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه است و سران جنبش اعلام کرده اند که هرکس به ما کمک کند استقبال میکنیم ولی ما فقط اهداف خود را دنبال میکنیم. اما این جمله را به این وضوح نگفته اند و ابهامی که در آن است دگر اندیشان را وارد صحنه ای کرده است که میدان انها نیست و اصلا هیچ خواسته ای از آنها را بر آورده نمیکند.

توصیه من این است که از این حرفهای بد به همدیگر نزنیم که : ساکت باش، الان وقت این حرف ها نیست، الان به اتحاد نیاز داریم و  از این دست حرفهای کلیشه ای. به جای آن روراست و صریح بگذاریم تا تکلیف مشخص شود. بهترین حالت این است که اصلاح طلبان خواست عمومی را در نظر گرفته و صراحتا و رسما سر موضوع برگزاری رفراندوم برای تعیین سیستم حکومتی با سایرین توافق کنند. این موضوع البته باید از زبان سران جنبش بیان شود. بهانه بالا بودن هزینه برای اعلام این موضوع بسیار خنده دار است چون هزینه ها پرداخت شده است و برای جناح حاکم تغییر جناح قدرت به منزله همان تغییر نظام است که این موضوع را در عمل با تحمیل هزینه هایی چنان گزاف نشان داد.

اگر این توافق از سوی سران اصلاح طلب صورت نگیرد، بهتر است حسابشان از سایرین جدا شود و رسما اعلام کنند که هیچ هدفی بالاتر از آنچه که تغییر جناح قدرت است حاصل نخواهد شد و  فقط خود برای هدفشان تلاش کنند. دیگران هم برای هدف خود مستقل تلاش کنند ولی نه تحت نام جنبشی که سران آن اصلاح طلب هستند و به نام آنها است. اینگونه هرکس تلاشی تحت نام جنبش سبز میکند، دقیقا میداند که برای چه تلاش می کند و پیروزی در چیست و خواسته اش وتلاشش سازماندهی شده است. اینگونه هزینه ها در حد اهداف تعدیل میشوند. به گمان من در آن وضعیت کسی حاضر نخواهد شد برای تغییر قدرت ریسک  جانی داشته باشد. البته اگر کسی هم آگاهانه این کار را کرد آفرین بر او که برای اعتقادش سنگ تمام گذاشته است.

در ضمن، به نظر من عجیب است که میگوییم جنبش سبز به اصلاح طلبان ربطی ندارد! وقتی رهبر جنبش سبز یک اصلاح طلب است یعنی خط مشی اصلی جنبش هم برگرفته از اهداف اصلاح طلبی است. پس یا رهبر آن را عوض کنیم و یا اصلاح طلب باشیم وگرنه عاقلانه نیست  در صورتی که هیچ کدام از این دو نیست خود را یک عضو جنبش سبز بنامیم.

و به عنوان یک جمع بندی کوتاه، به نظر می رسد که تنها راه در آمدن از این نابسامانی به صورتی که برای همه نتیجه بخش باشد و خون جوانانی که در این راه جان داده اند پایمال نشود، این است که اصلاح طلب ها و سران جنبش بر سر موضوع رفراندم برای تعیین نظام سیاسی، در صورت پیروزی جنبش، با دیگر طیف های جامعه توافق کرده و آن را رسما اعلام کنند.

پ ن : یادمان باشد که جانانی برفتند و زمینمان هنوز سرخ است.

Advertisements

8 پاسخ برای «بازی وبلاگی: بررسی اهداف جنبش سبز و جایگاه طیف های غیر اصلاح طلب»

 • انوشه سبز

  تمامیت اصلاح طلبان را نمی دانم ولی در موسوی و کروبی چنین چیزی می بینم که در صورت رفراندو به بقیه خواست های جامعه چشم داشته باشند
  ولی در مورد برخی از اصلاح طلبان نیز نباید فراموش شود که از حالا جنگ قدرت را به راه انداخته اند البته بیشتر در مورد اپوزسیون خارج از کشور

 • انوشه سبز

  البته در مرود کروبی باید بیان کرد که وی از قبل انتخابات بدنبال تغییر کلی بود و به طور مثال حمایت از اقلیت های مذهبی که به نظر من در صورت انتخاب شدن وی این حرکت ادامه داشت
  هرچند که خود مهندس موسوی را انتخاب کردم

 • رسا

  وای!
  بازهم جنگ قدرت و باز هم مردم دوشیده میشن.
  امیدوارم به بلوغ سیاسی کاملی رسیده باشیم و اونایی که جونشونو دادن و الان هم در زندان ها تحت فشار هستن رو از یاد نبریم…

 • EraZer Head

  سوالات خیلی خوبی پرسیدی. بد نیست آقایون احساس نیاز کنن که باید به این سوالا جواب بدن!

 • anddisheh

  نصیحت شما بر دیده منت، اما این بازی وبلاگی گونه ای فراخوان جهت هماهنگی و داغ شدن موضوع است که صدای بیشتری تولید کند و نه یک توطئه شوم. آن را هم پنهان نمیکنیم. و البته فقط من نیستم که چنین نوشته ام. هم اکنون وبلاگ نویسهای دیگری برای این همگونی و رسایی در صدا چنین کرده اند. به هر روی شما مختارید و در هر صورت نوشته های شما سواد و دانش و بینش ما را گسترش میدهد.

 • ehsan

  من تقریبا بعد از ۳ سال دارم یه کامنت میزارم چون تو این مدت هیچ وقت تحلیل واقع بینانه از شرایط فعلی‌ ندیده بودم و از کلنجار رفتن با افرادی که فقط تا نوک بینی‌ خود را می‌‌بینند و یا از تاریخ خبر ندارند یا سریعاً آن را از یاد میبرند خسته شده بودم شدیدا باهات موافقم و اتفاقا همیشه از کسانی‌ که با مسالهٔ سیاست احساسی‌ برخورد میکنند این سوال رو میپرسم خوشحالم که حداقل یه نفر دیگه هم مثل من فکر می‌کنه از مطالب زیبات متشکرم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: