آقاي کديور، جنبش سبز حرکتي ملي است، با اين کارها نمي‌توان به آن هويت ايراني-اسلامي قالب کرد

یکی از مردمی‌ترین و خالص‌ترین شعارهایی که مردم ایران در اعتراضات به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری خرداد 88 سر دادند، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» بود. شعاری که بلافاصله باعث موضع‌گیری از سوی دبیرکل حزب‌الله لبنان شد. خوب به یاد داریم که سید‌حسن نصرالله در واکنش به این شعار از سوی مردم چنین گفت «شعار نه غزه نه لبنان اثرات منفی زیادی داشت«.

امروز پس از گذشت یک‌سال از آن ماجرا، آقای کدیور ادعا کردند که مردم در خیابان شعار «هم غزه هم لبنان جانم فدای ایران» سرداده‌اند. این درست است که عده‌ای اندک به سفارش رهبران اصلاح‌طلب چنین گفتند، اما این یک شعار مردمی نبود و انعکاسی هم نداشت. شعار اصلی همان بود که مردم با جان و دل آن را فریاد می‌زدند و می‌خروشیدند. حال جالب است که پس از گذشت یک ‌سال و در چنین روزی که منشور جنبش سبز از سوی مهندس موسوی ارائه شده است، این موضوع از سر گرفته شود.

براستی هدف چیست؟ آیا غیر از این است که می‌خواهند به حرکت آزادی خواهانه مردم هویتی جعلی قالب کنند؟ آیا غیر از این است که در این روزهای حساس، افرادی سعی در مصادره کردن آرمان مردم و هدایت کردن خون جانباختگان راه آزادی به جوی دروغ و فریب دارند؟ آیا جای تاسف نیست که کسانی سعی دارند خون جوانان ایران را به خورد اژدهای سیری ناپذیر حکومت ایدئولوژیک دهند؟ چرا چنین ناجوانمردانه؟ این بهره کشی‌های سیاسی در این روزهای سرنوشت ساز جای تاسف است.

ما نمی‌گذاریم آقای کدیور، نمی‌گذاریم! جواب خواهرمان ندا را چه بدهیم؟ دست از سر این مردم ستم‌دیده بردارید. مردمی که با هزار سختی و دغدغه و ترس ولرز به خیابان آمدند. با کورسویی از امید که همان برایشان بزرگترین فرصت بود. آمدند و با صراحت گفتند که مرگ بر دیکتاتور. با صراحت گفتند که خسته شده‌اند. از دروغ، از دورنگی و از تفسیر و تاویل. حال شما می‌خواهید با آرزوی دربار سلطان، از نردبان ملت بالا بروید؟ کمی وجدان هم بد نیست!

جنبش سبز یک حرکت ملی و آزادی خواهانه است. چرا اصرار دارید که به آن سمت و سوی حزبی بدهید؟ درست است که شما حق دارید به دنبال منافع و مطلوب خود بروید و برای رسیدن به آن‌ها تبلییغ کنید، اما با دروغ؟ با مصادره تلاش و حرکت مردم؟ با دست درازی به زحمات خونین این ملت رنج‌دیده؟ می‌دانید نتیجه این کار چیست؟ نفرتی که از مردم می‌خرید.

حتی می‌توان چنین انگاشت که برآمدن این سخنان در این شرایط و پس از صدور آن بیانیه مهندس موسوی، قدم آخر در فرآیند آرام سازی مردم و لالایی شوم بی‌تفاوتی است. اما این خیال باطل است. آن تابوها دیگر شکست و اگر ذره ای حرمت در اثر فریب بوده است دیگر نیست. این تصور غلطی است که مردم با شنیدن این سخنان دلسرد شده و بگویند «سرمان کلاه رفت، دیگر بس است». تازه اول کار است. این قصه دراز است و در اين  شب سیاه جمهوری اسلامی قلندرها بی‌شمارند.

گرچه آسمان ما سبز است اما زمین میهن سرخ است. حرکت مردم صلح‌آمیز و سبز و با صفا بود. حتی پس از هجوم خونین ضحاک هم هنوز سبز است. اما مباد که شما خشم ملت را برافروزید! دشمنی ضحاک علنی است و آن‌سوی میدان سرنوشتی سخت در انتظار او است. مردم کار ضحاک را به حوصله خواهند ساخت اما در این میان، فریب و بهره کشی سیاسی را دیگر نمی‌توان تحمل کرد.

Advertisements

10 پاسخ برای «آقاي کديور، جنبش سبز حرکتي ملي است، با اين کارها نمي‌توان به آن هويت ايراني-اسلامي قالب کرد»

 • Korush

  خاک بر سر مردمی که دنبال کننده آدمهای عرب نمای بی وجودی مثل کدیور و امثال آن باشند

 • رضا ایرانی

  پنجاه ساله هستم. با اعتقادات مذهبی، در جبهه های دفاع نیز بعنوان امدادگر شرکت داشته ام. در تمامی تجمعات اعتراض آمیز ، همرام سایر هموطنانم از جمله روز قدس بوده ام و در نماز جمعه آن روز به امامت آقای هاشمی رفسنجانی نیز با نماد سبز، به نماز ایستاده ام. آقای کدیور! شعار مردم در روز قدس: نه غزه! نه لبنان! جانم فدای ایران، بود. راستگو، درستکار و امانتدار خون شهدا باشیم. من هم از دین فروشی و ظلم به مردم به تنگ آمده ام. ظلم پایدار نمی ماند. ایرانی آزاد و دموکراتیک با رای اکثریت مردم ، با احترام به عقاید تمام اقلیت ها اعم از مذهبی و اجتماعی با هر سلیقه و آداب و رسومی خواهانیم. مذهبی و غیرمذهبی درکنار هم و همراه هم. جدایی کامل دین از حکومت و سیاست را خواستاریم.

 • حمید

  جنبش سبز جنبشی است در برگیرنده همه آراء و عقاید از دیدگاه مذهبی تا لائیک از جمهوری خواه تا سلطنت طلب از بادین تا بی دین و هدف همه اصلاح یا برانداری حکومت فاشیسم مذهبی کنونی است ، دیدگاه آقای کدیور دیدگاه روشنفکران مذهبی مخالف با حکومت و رهبران ظاهری کنونی جنبش سبز که پلی برای عبور هستند است نه دیدگاه اکثریت مردم ، در فردای ایران تصمیم با اکثریت آراء مردم است که نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران را میخواهند یا هم غزه هم لبنان جانم فدای ایران با این وجود همه ما وجهانیان شنیدیم و شنیدند که در روز قدس سال 88 مردم شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران را سر دادند

 • مجمع جوانان آذربایجان

  سلام همرزم عزیز ما جانمان فدای کشورمان ایران است و خواهد بود نه عربها و نه کشورهای مثل لبنان و نه آخوندهای کثافت دین فروش ما امیدوارم با برنامه ریزی دقیق بتوانیم در 18 تیر با حضور پرشور و با منطق ریشه ی این ظلم را برای همیشه از ایران زمین بکنیم . ما هرگز اجازه نمیدهیم چه اصلاح طلب و چه اصولگرا آرمانهای مارا به نفع خود مصادره کنند مرگبر سازش گر هر کسی باشد

 • sima

  شما می‌تونین یک مقدار امضا جمع کنین و ایمیل مستقیم به کدیور بفرستین و ازش بخواهین که عذر خواهی‌ کنه به خاطر گفتن هم غزه……. از اول باید با این‌ها حرف زد. اگر کدیور میگه اکثریت مردم جمهوری اسلامی میخوان، باید ازش پرسید این آمار رو از کجا آورده. بدون مدرک که نمیشه حرف زد. کدیور و هر کسی دیگه اگر از اعتقاد خودشون حرف میزنن، باید بگن که این نظرشون هست، ولی‌ اگر از طرف مردم حرف میزنن باید با مدرک حرف بزنن. باید با کسانی‌ مثل کدیور مستقیم حرف زد. این یک استاد در دانشگاه خیلی‌ معتبر در آمریکا‌ هست، برای خودش هم بد میشه اگر اینجوری دروغ بگه.

 • sima

  اگر ایمیلش رو ندارین، بگین من بهتون میدم.

 • سبز

  نه سازش… نه تسليم… نبرد با ديکتاتور

 • sbah

  دوستان
  بنظر من این شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» به نوعی بی توجهی به الام و دردهای مردم فلسطین است که قربانی جنایات و سرکوب اسرائیل هستند. ما که خود قربانی یک سیستم شکنجه گر و سرکوبگر هستیم و از جامعه جهانی انتظار توجه به الام و دردهای خود را داریم و انتظار داریم که با ما در مبارزه با این رژیم همدلی نشان دهند نمیتوانیم خود نسبت به دردهای مشابه انسانهای دیگر بی تفاوت باشیم و بگوییم که درد فلسطینیها به ما ارتباطی ندارد، چه اگر چنین گفتیم آمریکایی ها و انگلیسی ها و بقیه ملل هم بما خواهند گفت که دردها و مشکلات شما هم بما ارتباطی ندارند. ضمن اینکه رژیم جمهوری اسلامی هم خود دلش برای مردم فلسطین نسوخته و از سر اعتقاد به حق و حقوق فلسطینیها نیست که شعارهای طرفدارانه از فلسطینیها را میدهد بلکه هدفش ایجاد پایگاههای منطقه ای برای اعمال تروریستی در منطقه میباشد تا با غربیها بهتر معامله کند و در داخل به سرکوب بپردازد. هرگز هم کمکی به مردم فلسطین نکرده بلکه کمکهایش همیشه شامل حال نوکران و دست نشاندگانش مانند حسن نصر الله (حزب الله) و شیخ یاسین (حماس) شده است. از آنجا که این سازمانها خود سازمانهایی اسلامی- تروریستی هستند خود بخود دشمنان مردم ایران هم حساب میشوند که حمایتشان از سرکوب در ایران و دست داشتنشان در کشتار و شکنجه جوانان ایرانی بهمین خاطر است. پیشنهاد میکنم بجای شعار غیر مسوولانه «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» شعار «نه حزب الله نه حماس جانم فدای ایران» سر داده شود که بیانگر تضاد مردم ایران با این سازمانها است، که همانقدر که ضد صلح در منطقه هستند و منافع مردم فلسطین را مورد تهدید قرار میدهند، بهمان نسبت هم متحد رژیم سرکوبگر ایران هستند که بهمین جهت هم مورد نفرت مردم ایران هستند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: