اگر مهران مديري خارج از ايران مي‌بود!

امروز به اين مسئله فکر مي‌کردم که اگر هنرمندي چون مهران مديري خارج از ايران مي‌بود و در آنجا قصد ساختن يک سريال طنز فرهنگي بدون محدوديت را مي‌داشت، آيا از نظر مالي حمايت مي‌شد؟ آيا اين همه ثروتمند ايراني که در خارج از کشور زندگي مي‌کنند از او حمايت مي‌کردند؟ البته واضح است که اگر مديري خارج از کشور مي‌بود تا اين حد معروف نمي‌شد! دليل آن هم معروف نشدن هيچ هنرمند ايراني ديگر در صحنه سينما و فيلم سازي در خارج از کشور است که براي ايران کار کند. بدون شک مشکلاتي سر راه به دست آمدن چنين مقصودي وجود دارند. مثلاهمانطور که گفتم اولين مشکل حمايت مالي است. نحوه پخش و توزيع و رسيدن کار به دست مردم داخل کشور هم مي‌تواند يک مشکل بزرگ ديگر باشد. به هرحال مواردي از اين دست بوده‌اند که موجب شده‌اند ما شاهد کارهاي تصويري بلند قوي و پرتيراژ از خارج از کشور نباشيم.

احتمالا اصلي‌ترين ريشه به وجود آمدن موانع مذکور، همبستگي ضعيف ايرانيان در خارج از کشور و کم اهميت بودن چنين موضوعاتي براي آنان (مخصوصا ثروتمندان) است. شايد لازم است که ما اين همبستگي را از يهودي‌ها بياموزيم! يا مثلا از ترک‌ها! اگر فقط کمي همت شود، به‌جاي اين برنامه‌هاي تکراري و مزخرف شبکه‌هاي ماهواره‌اي فارسي زبان که سي سال است از نظر محتوي به روز نشده‌اند، مي‌شود چند فيلم و سريال قوي و اثرگذار تهيه کرد! شايد عدم توليد چنين کارهايي نشان از عدم وجود دغدغه ملي براي ايران از سوي مدعياني باشد که لباس آزادي و مليت را بر تن برخي خواست‌گاه‌هاي سياسي کرده‌اند! اگر فقط يک بار يک کار قوي و پر مخاطب در خارج از کشور ساخته شود، بدون شک شاهد پا گرفتن صنعت سينما و تلويزيون ايران در خارج از کشور و روانه شدن هنرمندان بزرگ و محبوب ايراني به آنجا خواهيم بود. به نظر من انجام چنين کاري شدني است. مگر مي‌شود گفت ما به اندازه کافي سرمايه‌گذار در آنجا نداريم؟ حتي کشورهاي غربي هم حمايت خواهند کرد. فقط کمي همت مي‌خواهد و يک گروه دلسوز که پيش‌قدم شوند.

اما ظاهرا در حال حاضر مشکل فراتر از اين حرف‌ها است. يعني اگر مثلا کسي چون مهران مديري با همين شهرت و محبوبيت فعلي‌اش به آنجا برود و قصد انجام چنين کاري را داشته باشد، به احتمال بسيار زياد پس از چند ماه به کلي از حافظه مردم ايران پاک خواهد شد! احتمالا او را به چند تلويزيون ماهواره‌اي دعوت خواهند کرد و او هم چند انتقاد اساسي از حکومت خواهد کرد و پس از بازگو کردن محدوديت‌هاي داخل ايران و برنامه‌هاي آينده‌اش براي هميشه با زندگي حرفه‌اي وداع خواهد گفت. مگر گلشيفته فراهاني دختر هنرمند ايران نبود؟ چه شد؟ کجا است؟ اگر يکي دو سريال ايراني خوب با بازي گلشيفته فراهاني در خارج از کشور ساخته مي‌شد، بدون شک گام بلندي مي‌بود براي آغاز يک انقلاب تصويري ايراني در خارج از کشور!

Advertisements

15 پاسخ برای «اگر مهران مديري خارج از ايران مي‌بود!»

 • رونیک

  درود بیکران
  ما ایرانی ها خیلی زود از یک فرد اسطوره می سازیم ودریک چشم به هم زدن فراموشش میکنیم …
  مردم غریبی هستیم ماایرونی ها
  سبزباشید

 • انسان سکولار

  چرا باید یک نفر خارج از کشور خودش فیلم بسازد

  اگر دیگران بکذارند ما خواهیم توانست چنان حرفهائی برای گفتن داشته باشیم که دنیا در ایران خواستار کارهایمان باشد

  لازمه اش قطع امید از کمک خارجی و گرفتن دست به زانوی خویش است

  و همین کاری که شما می کنی یک حرکت در این زمینه است

  اندیشیدن

  • anddisheh

   رفيق! نمي داني چقدر دلم مي خواهد که در ايران چنين شود. اما نمي گذارند. مسئله اين است که ما درگير قيد و بند ايدئولوژيک هستيم.

 • نادر

  البته تعداد هنرمندان داخل کشور به مراتب بیشتر از هنرمندان خارج از کشور است.

 • Tarsoo1002

  یکی از شاهکارهای نظام حاکم آشفتن بساط مخالفین فرهنگی بویژه در خارج از سرزمین است. سی سال است که با ریستمانهای این نظام ضد ایرانی به بالا و پایین می پریم و البته به جان یکدیگر !!. پر زاضح است که سرنوشت هرکس نه تنها مدیری در چنین شرایطی چه باشد.

 • alireza

  چقدر شما روشنفکر هستید

 • irani

  salam dost aziz naghas khobi neveshte bodi darmorede adam hambastegi beine Irani ha . vali baraye mahbob shodan tavasote yek film va ya serial niaz be mokhtab va binandeh dare, harcheghadr ham ke kar khoob bashe vali tavani dar jazbe binande nadahste bahs nemitone edeaie shohrat bekone. tedade irani haie khareje iran kam nist vali khoob kheili hashon hata tavanai Farsi sohbat kardan nadarn. pas nemitonan ba film ertebat bar gharar kon. sanian baraie inke betevanda dakhele iran be mahbibiat beresad niaz be tablighat dare va jazbe binandeh ke batavajoh be sharaiete mojod kare besiar sakhti mitone bashe

 • ایران پرست

  اگر مهران مدیری در خارج از ایران میبود بلیل توهین به فرهنگ وتاریخ هر ملتی که به آن تعلق داشت آشغال هم به حسابش نمیاوردند این درست که اکنون با طنز به ملایان خونخوار کنایه هم میزند اما اگر مورد تایید نبود در تلویزیون ج ا ا جایی نداشت این حرکت آزادیخواهانه مردم بود که او را هم بیدار کرد اما اگر کسی شعور سیاسی داشته باشد اهل مطالعه تاریخ باشد میداند کهخ با شب های نره خره یعنی خودش چه تویهن ها که به این ملت نشد حال شما برای نخود خوری بخندید ما ملت مانند گله بزها میمانیم که یکی که از روی جوی آب پرید میپریم نمیدانیم که ممکن است آنطرف جوی دارند ما را به قصابخانه میبرند

 • Alir3z4

  اگه اونور آب که هیچ اونور جوق هم بود باز هم چیزی بهتر نمی شد
  البته مدیری یه کارگردان خوب مث بقیه هست که کاراش به ملت میچسبه
  ولی یه جوری میگین ایرانی هاو ایرانیها که انگار میگی خدا
  ایرانی ها هم مث خیلی آدم های دیگه
  یه جوری مینویسی که انگار هنر نزد ایرانیان است بس
  الکی از یه نفر بت نسازید
  قهوه تلخ هم یه سریال بیشتر نیست!!!

 • maziarworld

  بالاخره ما از اندیشه هم یک پست خواندیم که موجب استفراغ در حال خواندن و بعد از آن نشد. این بار دستت درد نکند, با اینکه با چندی از نوشته ها در مطلب موافق نیستم.

 • آزاد

  ما همه نتایج ظاهری و مادی پیشرفتهای مغرب زمین را حتی زودتز از غربیان می بلعیم ولی از میراث معنوی آنها بی خبریم. هنر مندی که در غربت و تبعید زندگی میکند حرف تازه ای نیست. او یا باید آنسان ارزش جهانی پیدا کند که جهانی او را بپذیرد مانند ایگور استراوینسکی. اینکار بسیار مشکل است. حتی نوابغی مانند سرگئی رخمانینوف در این مورد شکست خوردند. او در امریکا در طول زندگی اش تنها بعنوان یک پیانیست موفق بود. چه بد که حافظ را مجبور کنند اشعار دیگران را شبها برای مردم بخواند. هنرمند بزرگی مانند بلا بارتوک را در حالی که سرطان داشت و پول هم نداشت صاحبخانه اش میخواست از آپارتمانش در نیویورک بیرون کند چون خانه را بدو نفر اجاره داده بود و پسرش هم با پدر و مادر در آنجا زندگی میکرد. با مردن او مسئله حل شد چون شدند دو نفر.

  ولی راه اصلی این است که هنرمند در آبی که مثل ماهی در آن زندگی میکند بماند تا حرف آنهارا بزند که هرروز میبیند و با آنها زندگی میکند.
  بنگرید به زندگی شاید بزرگترین هنرمند زیر یوغ دیمیتری شوستاکویچ. از سال 1935 تا 1975 یعنی چهل سال در شوروی ماند و مهر خود و انسانیت را پیشانی کثیف این حکومت آدمکش آدمخور کوبید. کجا میبود ارزش ملت روس اگر افرادی مثل شوستاکویچ، ساخاروف و پاسترناک نبودند و بجای آنها همین میلیونها فرصت طلب و خبرچین و آدمخوری بودند که در روسیه هنوز هستد و ازآنهاپوتین و مدودیف درمیآید. و در ایران هم زیاد هستند.

 • آزاد

  ما همه میخواهیم چرخ را از نو اختراع کنیم.
  بنگرید به روسها به چینی ها به لهستانی های در تبعید.
  بنگرید به هنرمندان مانده در ملتهای آنها……

  ملت در غربت ما هیچ بهتر از آنهائی که در ایران مانده اند نیست. آنها اساسی برای معروفیت هنرمندان خوب در تبعید نیستند. آنها شهره میخواهند و شهرام، لیلی فروهر و کوروس و اندی و این چیزها. همانها اگر برگردند ایران در فرودگاه رنگ عوض میکنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: